مقایسه SSD های سامسونگ QVO ، EVO و PRO

مقایسه SSD های سامسونگ QVO ، EVO و PRO

نوشته‌ی
avatar
12 ماه پیش

فهرست مطالب

سامسونگ برخی از بهترین SSD های بازار را تولید می‌کند، بنابراین اگر دنبال سریع کردن حافظه‌ی سیستم خود هستید، کاملا منطقی هست که این برند را در نظر داشته باشید. هرچند، ممکن است تشخیص اینکه کدام مدل از سامسونگ را انتخاب کنیم سخت باشد، چرا که نام گذاری سامسونگ خیلی کمکی در این راستا نمی‌کند.

معمولا سوالی که مطرح می‌شود این است که: فرق بین سری‌های SSDهای سامسونگ چیست؟ کدام مدل در نبرد QVO علیه EVO پیروز می شود؟ این حافظه‌ها از جهات مختلفی فرق دارند، از قیمت گرفته تا عملکرد و طول عمر. در این مقاله ما سعی می‌کنیم به طور عمیق‌تر این تفاوت‌ها را بررسی کنیم.

 

همه چیز به نوع مموری باز می‌گردد

برای مدت ها، سامسونگ دو نسخه SSD داشت – PRO و EVO. در سال 2020 شرکت سری سوم خود را تحت عنوان QVO عرضه کرد. با اینکه هر سه برای عموم سیستم سازها در دسترس‌اند، ولی سری Pro گران‌ترین نسخه است.

تفاوت اصلی بین این 3 سری، ریشه در نوع مموری استفاده شده در آنهاست. به طور کلی SSD ها از حافظه‌های فلشِ غیرفرّار استفاده می‌کنند، که نوعی حافظه است که داده‌ها را برای بازه‌های زمانی طولانی مدت نگهداری کرده و دائما نیازمند برق نیستند. هر سه سری SSD های سامسونگ از حافظه‌های NAND برای ذخیره‌ی داده‌ها استفاده می‌کنند (بر مبنای مدار الکتریکی "و"/"یا")، اما تکنولوژی آنها متفاوت است. به طور کلی چند نوع NAND داریم:

  • SLC سلول تک لایه‌ای: معمولا گران‌ترین هست ولی عمر بسیار بالایی دارد. در هر سلول از حافظه، 1 بیت داده ذخیره می‌کند.
  • MLC سلول چند لایه‌ای: معمولا ارزان‌تر هست در حین اینکه عمر نسبتا خوبی دارد. در هر سلول از حافظه، 2 بیت داده ذخیره می‌کند.
  • TLC سلول سه لایه‌ای: نسبت به 2 مدل قبلی حجم‌های بیشتری دارد ولی عمر و عملکرد ضعیف‌تری دارد. در هر سلول از حافظه، 3 بیت داده ذخیره می‌کند.
  • QLC سلول چهار لایه‌ای: عموما ارزان‌ترین هست و به تبع آن، کمترین عمر را دارد. در هر سلول از حافظه، 4 بیت داده ذخیره می‌کند.
  • 3D سه بعدی: وقتی است که چند چیپ SSD را روی هم چیده که باعث شده حجم‌های خیلی بیشتری داشته باشد، ولی برای عموم به صرفه نیست، به خاطر هزینه‌ی بیشتر.

مقایسه SSD های سامسونگ QVO ، EVO و PRO

در همین رابطه بخوانید: آموزش نصب هارد SSD روی لپ تاپ

مقایسه SSD سامسونگ QVO ، EVO و PRO

بررسی عملکرد انواع هارد SSD سامسونگ

با توجه به اینکه هر کدام از 3 سری SSD های سامسونگ از تکنولوژی های مختلف NAND  استفاده می کنند، می توانیم عملکردهای آنها را مقایسه کنیم.

سری EVO سامسونگ از تکنولوژی TLC استفاده می‌کنند، سری QVO که جدید‌تر است از QLC و سری Pro از MLC. البته در این مقاله تمرکز بیشتر روی مقایسه‌ی EVO و QVO است.

 

قیمت

در قدم بعدی از مقایسه SSD سامسونگ QVO ، EVO و PRO به قیمتِ هر سری می‌رسیم. سری Pro سامسونگ گران‌ترین از لحاظ قیمتی است. بعد از آن عموما سری EVO میانی‌تر هست و QVO ها هم معمولا بسیار ارزان‌تر هستند. البته این قیمت کمتر، طبیعتا عملکرد ضعیف‌تری به دنبال دارد.

بررسی عملکرد انواع هارد SSD سامسونگ

در همین رابطه بخوانید: چگونه عملکرد SSD را در ویندوز 10 و 11 بهینه کنیم؟

حجم ذخیره سازی

در حالی که سری EVO عموما گرون‌تر از سری QVO هست، ولی QVO های هر نسل معمولا حجم‌های بیشتری دارند. به عنوان مثال، مدل 870 EVO با حجم‌های 250، 500، 1000، 2000 و 4000 گیگ عرضه شده، در حالی که 870 QVO از یک ترابایت شروع شده، و 2، 4، 8 ترابایت نیز دارد، که آن را به یکی از بزرگ‌ترین SSD های در سطح مصرف‌های عمومی تبدیل کرده. البته در نظر داشته باشیم اکثر ما 8 ترابایت حافظه ممکن است نیاز نداشته باشیم، ولی اگر قرار بود از این منظر امتیاز بدهیم، QVO برنده است.

                           

مقایسه طول عمر SSD های سامسونگ

برای عمیق‌تر کردن مقایسه SSD سامسونگ QVO ، EVO و PRO باید طول عمر مفید هر یک را بررسی کنیم. تا الان احتمالا فهمیدید که سری QVO عمر کوتاه‌تری نسبت به سری EVO دارند. قبل از مقایسه، با مفهوم TBW باید آشنا بشیم؛ TBW یا همان Terabytes Written، یعنی کل میزان ترابایت داده‌ای که یک SSD می‌تواند در طول عمر خود بر خود بنویسد. حالا برای مقایسه‌ی دقیق‌تر، باز رجوع می‌کنیم به مدل‌های 870 EVO و 870 QVO، البته فقط در حجم‌هایی که برای جفتشان موجود هست:

  • 1 ترابایت: 600TBW برای سری EVO و 360TBW برای سری QVO
  • 2 ترابایت: 1200TBW برای سری EVO و 720TBW برای سری QVO
  • 4 ترابایت: 2400TBW برای سری EVO و 1440TBW برای سری QVO

با اینکه این اختلاف‌ها قابل توجه هستند، ولی شاید برای اکثر کاربران خیلی فرقی نکند. البته دقت کنید که این اعداد صرفا میزان اعلام شده توسط سامسونگ است و ممکن است قبل از آن اس‌اس‌دی از کار بیوفتد، و همچنین ممکن است خیلی بیشتر از این میزان به کار کردن ادامه بدهند. با این وجود، در حالت کلی، سری EVO عمر بیشتری از سری QVO دارد.

مقایسه طول عمر SSD های سامسونگ

مقایسه SSD سامسونگ از نظر سرعت پردازش

طبیعی است که سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات در حافظه‌های SSD برای کاربران بسیار مهم است، هرچی نباشد دارند نسبت به یک هارد معمولی هزینه ی بیشتری می‌پردازند. لازم به ذکر است که سرعت سری EVO هم با سری QVO متفاوت است.

از آنجا که تکنولوژی سری QVO از QLC است که کندترین نوع حافظه‌های فلش می‌باشد، توقع می‌رود از سری EVO کندتر باشد. با این وجود، طبق گزارش سامسونگ، 870 EVO و 870 QVO هر دو سرعت 520 مگابایت بر ثانیه برای نوشتن و 550 مگابایت بر ثانیه برای خواندن دارند، اما این سرعت‌ها برای مواقعی است که از تکنولوژی مخصوص سامسونگ تحت عنوانIntelligent TurboWrite استفاده می‌شود.

این فناوری به صورت موقت سرعت‌های انتقال داده را در SSD افزایش داده، هر چند در عمل یک حداکثری برای حجم داده‌ای که این تکنولوژی بر آن اثر می‌گذارد وجود دارد. عموما بعد از 42 الی 72 گیگابایت انتقال داده، سرعت‌ها افت کرده. پس در واقعیت، تا زمانی که این تکنولوژی فعال است، QVO ها با EVO ها رقابت کرده از لحاظ سرعت، اما وقتی حجم مفید آن مصرف شود، سری QVO عقب می‌افتد.

 

مصارف

با توجه به تمام ویژگی‌های مطرح شده، شاید نتیجه بگیرید که سری EVO سامسونگ از همه لحاظ در مقابل سری QVO برنده است، ولی در حالی که این قضیه اشتباه نیست، در عمل همیشه تصمیم به این سادگی نیست.

همان طور که دیدیم، با توجه به اینکه حجم‌های عرضه شده در این دو سری متفاوت‌اند، احتمالا سامسونگ آنها را به قصد‌های مختلفی عرضه کرده. به طور خلاصه، سری QVO، به خاطر حجم بالا و سرعت کم عموما برای وظایف ذخیره سازی استفاده می‌شود تا اینکه بخواهیم مدام داده از آنها بخوانیم و بر آنها بنویسیم.

بسیاری از کاربران ممکن است برای سیستم عامل خود و نرم افزار های اصلی و پرمصرف خود، یک SSD با حجم کمتر از سری EVO گرفته و برای ذخیره‌ی اطلاعات و نیز سایر نرم افزار ها و فایل‌های خود از یک SSD ارزان‌تر سری QVO استفاده کنند.

مقایسه SSD سامسونگ از نظر سرعت پردازش

در نهایت، QVO بهتر است یا EVO

مقایسه SSD سامسونگ QVO ، EVO و PRO با یکدیگر خواندیم. در حالی که علاقمندان این حوزه، هنگام خرید یک کامپیوتر دنبال بهترین پردازنده‌ها و قوی ترین کارت گرافیک‌ها هستند، معمولا توجهی به SSD نشده و صرفا با توجه به سرعت خواندن و نوشتن و نیز حجم خریده می‌شوند. اما، همان طور که دیدیم، معمولا ماجرا عمیق تر از آنچه به چشم می آید هست، و دو حافظه‌ی هم قیمت ممکن است مصارف مختلفی داشته باشند.

روی کاغذ، نمی توان منکر سرعت و عمر بیشتر سری EVO سامسونگ نسبت به سری QVO شد. از طرف دیگر، اکثر کاربران در کارهای روزمره متوجه تفاوتی نخواهند شد، مگر موارد خاص هنگام انتقال فایل‌های پر حجم، که زمان انتظار 3 دقیقه باشد یا 30 ثانیه.

پس بزرگ‌ترین تفاوت بین این دو سری، QVO و EVO، بر می‌گردد به مصرف آنها. اگر دنبال یک SSD برای نصب سیستم عامل خود هستید، احتمالا یک EVO با حجم کمتر بیشتر به کارتان می‌آید. اما اگر دنبال حجم انبوهی از داده با سرعتی سریع‌تر از هارد‌های HDD هستید، احتمالا یک QVO بیشتر با نیازهایتان سازگار است.

 

پرسش و پاسخ – سوالات متداول

در میان اس‌اس‌دی‌های سامسونگ مدل 870 EVO بهتر است یا 870 QVO؟

مدل 870 EVO پرفورمنس بهتر و سرعت بالاتری دارد،‌ عمر طولانی‌تری دارد، و در مجموع از مدل QVO بهتر است.

 

آیا مدل‌های QVO سامسونگ به قدر کافی خوب هستند؟

سری Samsung QVO یکی از اقتصادی‌ترین اس‌اس‌دی‌های بازار است که به راحتی در دسترس همه قرار دارد. هرچند از مدل‌های EVO ضعیف‌تر هستند، اما به طور کلی کیفیت بسیار خوبی دارند و حتی برای برخی کاربرهایی که استفاده‌ی رایج‌تری از سیستم خود دارند ممکن است تفاوت پرفورمنس این دو مدل مشخص نباشد.

 

مطالب مرتبط – بیشتر بخوانید

راهنمای نصب انواع SSD برروی PC

رنگ سبز و آبی هارد SSD وسترن دیجیتال چه تفاوتی دارد؟

چگونه اطلاعات هارد درایو و یا SSD خود را با امنیت کامل حذف کنیم؟ 

logo
امتیاز این مطلب: 4.67
امتیاز شما:
مقالات مرتبط
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.