چگونه نرخ بروزرسانی مانیتور خود را چک کنیم؟

چگونه نرخ بروزرسانی مانیتور خود را چک کنیم؟

نوشته‌ی
avatar
1 سال و 2 ماه و 24 روز پیش

فهرست مطالب

نرخ بروزرسانی یا Refresh Rate مانیتور شما (تعداد تصاویری که یک مانیتور در یک ثانیه نمایش می‌دهد)، یک فاکتور کلیدی و مهم برای اجرای نرم‌تر و روان‌تر نرم‌افزارها و بازی‌ها به شمار می‌رود و با واحد هرتز (Hz) اندازه‌گیری می‌شود. به عنوان مثال، 60 هرتز به این معنی است که مانیتور شما می‌تواند در یک ثانیه، 60 بار در ثانیه تصاویر را به شما نمایش دهد. این روزها مانیتورها و نمایشگرهای مختلف در پایین‌ترین حالت ممکن دارای نرخ بروزرسانی 60 هرتز هستند و این عدد در مانیتورهای حرفه‌ای و گران قیمت‌ تا 500 هرتز نیز بالا می‌رود. البته بستگی دارد که کابل HDMI یا DisplayPort شما بتواند از این سرعت و نرخ پشتیبانی کند.

اگر برای چک کردن نرخ بروزرسانی صفحه نمایش خود به چالش برخورده‌اید و نمی‌دانید چطور باید این کار را انجام داد، این مطلب برای شماست. چک کردن Refresh Rate مانیتور در ویندوز بسیار ساده‌ است.

شما با دانستن نرخ بروزرسانی مانیتور خود، می‌توانید به پتانسیل نرخ فریم بازی‌هایی که روی سیستم و مانیتور شما به اجرا درمی‌آیند پی ببرید. شما حتی می‌توانید این نرخ بروزرسانی را در صورت نیاز تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر با یک لپتاپ کار می‌کنید، با پایین آوردن نرخ بروزرسانی مانیتور، عمر باتری خود را افزایش می‌دهید.

 

چک کردن نرخ بروزرسانی مانیتور در ویندوز 10 و 11

تصاویر راهنمایی که در این بخش برای شما آماده کرده‌ایم، برای محیط ویندوز 11 هستند اما این مراحل دقیقاً برای ویندوز 10 نیز به همین صورت است.

 

مرحله اول: وارد بخش تنظیمات یا Settings ویندوز شوید و گزینه Display را انتخاب کنید.

مرحله دوم: روی گزینه Advanced Display کلیک کنید.

مرحله سوم:‌ نرخ بروزرسانی مانیتور شما درست در پایین بخش Display Information دیده می‌شود. با کلیک کردن روی آن، یک منوی کشویی برایتان باز می‌شود و به شما اجازه می‌دهد از بین مقادیر پشتیبانی شده برای نرخ بروزرسانی، یکی را انتخاب نمایید. به عنوان مثال در این تصویر مشاهده می‌کنید که مانیتور دارای حداکثر نرخ بروزرسانی 165 است اما می‌توان آن را در صورت نیاز تا 60 هرتز نیز کاهش داد.

 

چک کردن نرخ بروزرسانی مانیتور از کنترل پنل انویدیا

اگر کامپیوتر شما کارت گرافیک انویدیا دارد، می‌توانید با استفاده از کنترل پنل انویدیا نرخ بروزرسانی مانیتور خود را چک کنید.

مرحله اول: روی دسکتاپ کلیک راست کرده و وارد کنترل پنل انویدیا شوید.

مرحله دوم: در منوی سمت چپ و پایینِ بخش Display، روی گزینه Change Resolution کلیک کنید.

مرحله سوم: در کنار رزولوشن، شاهد یک منوی کشویی برای بحث نرخ بروزرسانی یا Refresh Rate خواهید بود.

نظر شما چیست؟ شما برای چک کردن نرخ بروزرسانی مانیتور یا نمایشگر کامپیوتر خود از چه روشی استفاده می‌کنید؟ مانیتور شما از نرخ بروزرسانی چند هرتزی پشتیبانی می‌کند؟ نظرات خوب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.
محصولات مرتبط