آشنایی با مفهوم تراکم پیکسل در مانیتور

آشنایی با مفهوم تراکم پیکسل در مانیتور

نوشته‌ی
avatar
1 سال و 9 ماه و 24 روز پیش

فهرست مطالب

اگر در حال خرید مانیتور رایانه و یا گوشی هوشمند هستید، ممکن است اصطلاح «تراکم پیکسلی» (Pixel Density) را در اطلاعات محصول مشاهده کرده باشید. تراکم پیکسلی که بر حسب پیکسل بر اینچ (PPI) اندازه گیری می‌شود، ارتباط نزدیکی با کیفیت تصویر دریافتی دارد، بنابراین درک بهتر این واحد اندازه گیری می‌تواند به انتخاب بهتر محصول مورد نظر شما کمک کند؛ ازاین‌رو دراین مطلب از اگزو گیم قصد داریم تا شما عزیزان را با مفهوم تراکم پیکسل در مانیتور و نمایشگر آشنا کنیم پس تا انتها همراه ما باشید…

تراکم پیکسل

نمای نزدیک از بافت صفحه نمایش LED

آیا تراکم پیکسل بالاتر همیشه بهتر است؟

تراکم پیکسل به طور مستقیم به تعداد پیکسل‌ها در یک منطقه معین اشاره دارد. تراکم پیکسل به طور کلی بر حسب پیکسل در هر اینچ (PPI) اندازه گیری می‌شود زیرا اندازه صفحه نمایش نیز بر حسب اینچ فروخته می‌شود، اما گاهی اوقات از پیکسل در هر سانتی متر (PPCM) نیز استفاده می‌شود.

هر چه تراکم پیکسلی بیشتر باشد، تشخیص تک تک پیکسل‌ها با چشم غیر مسلح دشوارتر است. تراکم پیکسل برخی از دستگاه‌ها بسیار بیشتر از سایرین است، به عنوان مثال، آیفون 12 تراکم پیکسلی 460 ppi دارد، به این معنی که در هر اینچ مربع از نمایشگر 460 پیکسل وجود دارد.

تراکم پیکسل

نمای نزدیک از نوار آدرس در مانیتور کامپیوتر

این مقیاس را با یک تلویزیون 55 اینچی 4K مقایسه کنید که تراکم پیکسل آن تنها 80.11 ppi است. تشخیص تک تک پیکسل‌ها در تلویزیون بسیار ساده‌تر است، زیرا تشخیص پیکسل‌های آیفون 12 حتی اگر نمایشگر را خیلی نزدیک به صورت خود بگیرید، دشوار و یا غیرممکن است.

تراکم پیکسل چیزی است که باید همیشه هنگام خرید مانیتور جدید در نظر داشته باشید، به خصوص اگر به یک نمایشگر با تعداد پیکسل بالا در هر اینچ عادت کرده‌اید. به عنوان مثال، اگر بعد از استفاده از یک صفحه نمایش لپ تاپ 15 اینچی می‌خواهید از یک مانیتور رایانه رومیزی بزرگ‌تر استفاده کنید، با درک اینکه چگونه وضوح و اندازه صفحه نمایش بر تراکم پیکسل تأثیر می‌گذارد، دیگر از تراکم پیکسلی نسبتاً پایین مانیتورهای رایانه‌های رومیزی بزرگ نا امید نمی‌شوید.

محاسبه تراکم پیکسل در مانیتور

برای محاسبه تراکم پیکسل در PPI به دو اندازه گیری نیاز دارید:

  1. وضوح صفحه نمایش (هم عرض و هم ارتفاع)
  2. اندازه مورب بر حسب اینچ

نکته: ابتدا باید عرض مورب را بر حسب پیکسل با مجذور کردن ارتفاع و عرض، جمع کردن دو عدد با هم و گرفتن جذر اندازه گیری کنید.

در این مرحله می‌توانید طول مورب را بر حسب پیکسل بر طول مورب بر حسب اینچ تقسیم کنید تا تراکم پیکسل را بر حسب PPI بدست آورید. این محاسبات را می‌توان به صورت فرمول ریاضی زیر بیان کرد، که در آن w عرض، h ارتفاع و d اندازه صفحه نمایش مورب بر حسب اینچ است:

تراکم پیکسل

فرمول تراکم پیکسل

اگر استفاده از ماشین حساب برای شما مشکل است، می‌توانید از ابزارهای آنلاین نیز برای انجام این محاسبه استفاده کنید، مانند CalculatorSoup، Omni Calculator و King’s Calculator.

نکته: برای محاسبه تراکم پیکسل در اندازه گیری‌های متریک، اینچ را به سانتی متر تبدیل کنید که در این صورت اندازه را بر حسب PPCM به دست خواهید آورد.

اهمیت فاصله چشم تا نمایشگر

وقتی صحبت از تراکم پیکسل به میان می‌آید، فاصله‌ای که شما هنگام نگاه کردن صفحه نمایش با آن دارید تفاوت زیادی ایجاد می‌کند؛ در حالی که یک تلویزیون 4K تراکم پیکسل بسیار کمتری نسبت به یک گوشی هوشمند دارد، در فاصله دید معمولی اثر درک شده از تصویر یکسان است. وقتی صحبت از تراکم پیکسل به میان می‌آید، شما فقط باید دستگاه‌های مشابه را با یکدیگر مقایسه کنید. به عنوان مثال می‌توانید یک گوشی هوشمند را با گوشی دیگر مقایسه کنید؛ اگرچه تراکم پیکسل یک معیار مهم است تنها یکی از معیارهای کیفیت تصویر به حساب نمی‌آید بلکه شما برای خرید مانتور مناسب خود باید به سایر عوامل مهم مثل نوع پنل صفحه نمایشی که انتخاب می‌کنید، نسبت کنتراست و حداکثر روشنایی خروجی دقت لازم را داشته باشید. امیدواریم که از مطالعه‌ی این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

منبع: HowToGeek

بیشتر بخوانید:

logo
امتیاز این مطلب: 3.33
امتیاز شما:
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.