چگونه باتری معیوب لپ تاپ خود را عوض کنیم؟

چگونه باتری معیوب لپ تاپ خود را عوض کنیم؟

نوشته‌ی
avatar
1 سال و 3 ماه پیش

فهرست مطالب

باتری‌ها در گذر زمان فرسوده می‌شوند و متأسفانه باتری‌های لیتیوم یونی که امروزه در بیشتر لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس از مدتی متورم شده و کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند. چندین دلیل برای خراب شدن باتری لپ تاپ وجود دارد. طول عمر، داغ شدن بیش از حد، شارژدهی بیش از حد یا حتی یک خطا در بحث ساخت و تولید می‌تواند از دلایل خراب شدن باتری باشد. با این حال امروز و در این مطلب، منشاء و دلیل خرابی باتری برایمان مهم نیست، بلکه می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توان یک باتری متورم و خراب لپ تاپ را خارج کرد.

انجام این کار شاید کار ساده‌ای به نظر برسد اما یک سری نکات ایمنی مهم وجود دارد که باید آن‌ها را بدانید. تا زمانی که دانش کافی را از این مطلب به دست آورده و البته زمان و توجه لازم را دارید، می‌توانید خودتان باتری خراب لپ تاپ را از آن خارج کنید اما در غیر این صورت، این کار را به یک متخصص بسپارید. با این که فرآیند خارج کردن باتری لپ تاپ بسیار ساده‌ است، اما این را بدانید که یک سری ریسک نیز برای انجام این کار وجود دارد. آتش‌سوزی، انفجار یا حتی خارج شدن گاز سمی (نشت مواد شیمیایی) از جمله این ریسک‌ها هستند و باید با مراقبت خاصی این کار را انجام دهید.

به چه چیزهایی نیاز است؟

  • پیچ‌گوشتی
  • دستکش
  • عینک محافظ
  • وسیله اطفای حریق (انتخابی)
  • محفظه ضدآتش (برای انتقال باتری به سطل زباله یا بازیافت)

 

چگونه باتری لپ تاپ متورم را ایمن خارج کنیم

خوشبختانه باتری باد کرده و متورم لپ تاپ به راحتی قابل تشخیص است. اگر حس کردید که بدنه یا کیس لپ تاپ شما از پشت در حال جدا شدن است یا ترک‌پد و برخی از دکمه‌های کیبورد در حال بلند شدن هستند، به احتمال قوی با یک باتری خراب و متورم مواجه هستید. با دنبال کردن مراحل زیر، شما می‌توانید باتری خراب لپ تاپ خود را به شکل ایمن خارج کنید. با این که لپ تاپ های مختلف ساختار ساخت و تولید متفاوتی دارند، اما در این مطلب لپ تاپ Latitude 5490 از برند Dell به عنوان نمونه انتخاب شده است.

قدم اول: لپ تاپ را خاموش کنید و از عدم اتصال هر کابلی به آن مطمئن شوید. اگر لپ تاپ شما داغ است، کمی صبر کنید تا سرد شود و پس از آن فرآیند را آغاز کنید.

قدم دوم: تا حد امکان سعی کنید این کار را در محیط بیرونی و فضای باز انجام دهید. مطمئن شوید دستکش و عینک محافظ را در اختیار دارید. همچنین برای اطمینان کامل، پیشنهاد می‌کنیم یک وسیله اطفای حریق (مانند کپسول اطفای حریق) در کنار خود داشته باشید تا در صورت آتش‌سوزی احتمالی، ابزاری برای خاموش کردن آتش وجود داشته باشد.

قدم سوم: لپتاپ را به صورت سر و ته جلوی خود قرار دهید و تمام پیچ‌های آن را از پنل پشتی باز کنید.

قدم چهارم: پنل پشتی را بلند کرده و از لپتاپ جدا کنید. از آنجایی که خارهای پلاستیکی لپتاپ در این مرحله باز می‌شوند، ممکن است صدای آن‌ها را بشنوید. پس از باز کردن پیچ‌ها، پنل پشتی باید به آسانی جدا شود.

قدم پنجم: تمام مواردی که لپتاپ شما را زیر خود نگه داشته‌اند باز کنید. اینجا ممکن است با چند پیچ و نوارهای مختلف مواجه شوید. مراقب باشد که به باتری خراب و متورم فشار زیادی وارد نشود.

قدم ششم: پس از کندن کابل باتری، شما باید با مراقبت کامل باتری را خارج کنید و آن را برگردانید. اگر کابل باتری سفت بود و برای کندن آن با مشکل مواجه شدید، با تکان‌های ریز سعی کنید اتصال آن را سست کنید.

قدم هفتم: باتری را داخل محفظه ضدآتش قرار دهید. تا زمانی که باتری را به سطل زباله می‌اندازید، این محفظه را در یک مکان خنک و کاملاً خشک بگذارید.

توجه داشته باشید که این مراحل برای خارج کردن یک باتری خراب اما غیر متورم نیست قابل انجام است. شما می‌توانید با انجام این مراحل، باتری لپتاپ خود را که به هر دلیلی خراب شده، خارج کرده و آن را با یک باتری نو جایگزین نمایید.

 

بازیافت باتری متورم و خراب

باتری‌ها همیشه متریال‌ها و مواد سمی و شیمیایی دارند و این مواد سمی ممکن است از آن ها نشت کند و برای محیط زیست مضر و مخرب باشد. شما باید باتری خراب لپ تاپ (یا هر وسیله الکترونیکی دیگر) را با مسئولیت کامل دور اندازید.

نکاتی برای نگهداری بهتر باتری لپتاپ

شما می‌توانید با رعایت نکات زیر، عمر باتری لپتاپ خود را افزایش دهید و بهتر از آن مراقبت کنید. اینگونه باتری شما دیرتر خراب شده و اصلا متورم نمی‌شود.

  • همیشه وضعیت سلامتی باتری خود را چک کنید و زیر نظر داشته باشید.
  • در ویندوز از گزینه یا حالت Battery Saver استفاده کنید.
  • حواستان به نشانه‌های باتری در حال فرسوده شدن باشد. به عنوان مثال، شارژ دیرهنگام یا ری‌استارت شدن و خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر.
  • لپتاپ خود را خنک نگه‌دارید. یادتان باشد که گرما دشمن اصلی است!
  • فن‌های لپتاپ را تمیز کنید و مطمئن شوید که دریچه‌های تهویه دستگاه شما همیشه باز و تمیز باشد تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کند.

آیا تا به حال با مشکل باتری خراب و متورم لپتاپ دست و پنجه نرم‌ کرده‌اید؟ برای تعویض باتری باد کرده لپتاپ، خودتان با رعایت نکات ایمنی دست به کار می‌شوید یا این کار را به یک شخص متخصص می‌سپارید؟ نظرات خوب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

logo
امتیاز این مطلب: 3
امتیاز شما:
مقالات مرتبط
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.
محصولات مرتبط