مقایسه موس‌پد گیمینگ Speed و Control

مقایسه موس‌پد گیمینگ Speed و Control

5 ماه و 1 روز پیش
0

اگر قصد دارید یک موس گیمینگ حرفه‌ای تهیه کنید (که احتمالا ارزان قیمت هم نخواهد بود) بهتر است موس‌پد خود را نیز با دقت انتخاب کنید! هرچند شاید به نظر برسد که موس پد ساده برای موس کافی است،‌ اما برای یک موس گیمینگ حرفه‌ای، یک موس‌پد گیمینگ حرفه‌ای به مراتب بهتر است.

انتخاب موس پد گیمینگ می‌تواند کمی گیج کننده باشد، خصوصا این که با واژه‌هایی مانند Speed و Control سر و کار خواهید داشت. در این مقاله سعی خواهیم کرد باهم یک راهنمای اجمالی و مفید برای انتخاب موس‌پد گیمینگ داشته باشیم.

سرعت در برابر کنترل

به بیان خیلی ساده، بافت و جنس سطح رویِ موس تاثیر مستقیم به سرعت حرکت موس و دقتِ آن دارد. موس‌هایی که با عنوان اسپید یا سرعت شناخته می‌شوند سطح بسیار صاف و صیقلی دارند و حرکتِ موس روی آن‌ها بسیار نرم و سریع است.

از طرف دیگر موس‌های کنترل دارای بافت درشت‌تر و سطح زِبرتر هستند، در نتیجه سنسور موس روی سطح این نوع موس‌پدها کُندتر حرکت می‌کند و دقت و کنترل در مهار کردن نشانگرِ موس بسیار و تسلط روی سنسور بالاتر است.

سنسور موس

انتخاب موس‌پد مناسب، به نوع موس شما و نیازی که در گیم دارید نیز بستگی دارد. عملکرد یک موس با حساسیت و سرعت بسیار بالا (DPI و IPS بالا وقتی تکمیل می‌شود که با یک موس اسپید از آن استفاده کنید. اگر موس شما دارای تنظیم DPI است و می‌تواند در حساسیت‌های بسیار پایین کار کند، موس‌پد کنترل دقت و تسلط شما رو موس را افزایش خواهد داد.

سبک بازی‌هایی که بیشتر مورد علاقه‌ی شماست نیز اهمیت دارد. برای بازی‌های شوتر، بسیار مهم است که بتوان از موس با حساسیت‌های خیلی پایین (تا 100DPI) نیز استفاده کرد. در این شرایط، یک موس اسپید با سطح بسیار صاف و صیلقی شما رو دچار دردسر خواهد کرد! در حالی که اگر از موس کنترل استفاده کنید، می‌توانید نشان‌گر اسکوپ اسلحه‌ی اسنایپر را با دقتِ بسیار بالا تنظیم کنید.

 

مقایسه موس‌پد اسپید و کنترل

دقت: قطعا یک موس‌پد با سطح زبر و بافت درشت دقت بیشتری نسبت به یک موس‌پد اسپید دارد. هرچند در اغلب موس‌های اسپید نیز با سنسور مناسب و کنترل دستان خود می‌توانید تسلط کافی روی نشان‌گر موس داشته باشید،‌ اما اگر به طور جدی به کار با حساسیت پایین و دقتِ بسیار ظریف در موس اهمیت می‌دهید، موس‌پد‌های کنترل دقت بسیار بیشتری دارند.

 

سرعت: همان‌طور که از نام موس‌پد اسپید به وضوح مشخص است، سرعت حرکتِ موس روی این نوع موس‌پد در عین حفظ دقت کافی و بدون پرشِ موس بسیار مطلوب است. موس‌هایی با حساسیت و سرعت بسیار بالا، با یک حرکت دست روی موس‌پد اسپید می‌توانند بسیار روان و سریع حرکت کنند.

 

کنترل نشان‌گر یا Cursor: وقتی دقت موس بالا باشد، آن فِلِش سفید رنگ که در ویندوز می‌بینید با تسلط بیشتری حرکت خواهد کرد. اگر بخواهید فقط چند پیکسل روی مانیتور با نشان‌گر موس حرکت کنید، در صورتی که حساسیت موس بالا بوده و موس‌پد نیز از نوع اسپید باشد، طبیعا به مشکل خواهید خورد، چرا که در این حالت یک حرکتِ کوچک دست کافی است تا موس چندین سانتی‌تر روی مانیتور حرکت کند. نتیجه ساده است! موس‌پد کنترل در این حالت بهتر و دقیق‌تر خواهد بود.

 

هزینه: خوب است که به انتخاب موس‌پد اهمیت دهید و آن‌چه را که نیاز دارید و برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید، اما لزومی ندارد برای یک موس‌پد صرفا به این خاطر که لیبل "اسپید" یا "کنترل" خورده است هزینه‌ی گزافی پرداخت کنید! برای صرفه جویی، مدل‌های خلاقانه‌ای مانند برخی محصولات ریزر نیز هستند که یک سمت آن کنترل و سمت دیگر اسپید است! و بسته به نیاز خود می‌توانید موس را روی میز خود برگردانید.

سخن پایانی

یک موس‌پد خوب برای گیم، در درجه‌ی اول دارای غشای لاستیکی است تا اصکاک کافی ایجاد کند. این امر باعث می‌شود تا موس‌پد روی میز لیز نخورد. هرچند این ویژگی در هر حالت و برای هر نوع استفاده با موس‌پدهای معمولی هم مهم است، اما برای گیمرها به خاطر استفاده‌ی بیشتر و وسیع‌تر از موس، و تسلطی که باید هنگام بازی داشته باشند، دو چندان اهمیت دارد.

بعد از این که سطح روی موس‌پد را بر اساس نیاز خود سرعت بیشتر و حرکت روان‌تر یا دقت و کنترل بهتر انتخاب کردید، مطمئن شوید که مو‌س‌پد دوخت با دوام و با کیفیتی دارد.

در نهایت ابعاد موس‌پد را نیز در نظر داشته باشید. با یک حرکتِ کوچک دست روی موس‌پد اسپید، نشان‌گر موس روی ویندوز یا در بازی به سرعت حرکت خواهد کرد. اما روی موس‌پد کنترل یا حساسیتِ پایین سنسور، موس را باید بیشتر حرکت دهید تا مصافتِ مورد نظر شما روی نشان‌گر موس طی شود. بهتر است موس‌پد خود را با ابعاد مناسب انتخاب کنید تا علاوه بر تناسب با فضای روی میز، باعث نشود تا دست شما و موسی که در دست دارید مدام از حاشیه‌ی موس‌پد خارج شود.

 

0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :

محصولات مرتبط در فروشگاه

نظرات

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.