در این سری مقالات اگزوبلاگ قرار است با هم به مفهوم و ساز و کار بلاک چین و همچنین کارایی و جایگاه آن در زندگی و گیم بپردازیم. اگزوگیم علاوه بر تامین نیازهای بازی شما مرجعی خوبی برای کسب اطلاعات بیشتر هست. با قسمت اول این مقاله همراه ما باشید..

اگر طی ده سال گذشته پیگیر امور بانکی، سرمایه گذاری یا کریپتوکارنسی (رمزارز - دسته‌ای از پول‌های دیجیتال یا مجازی که در آن‌ها از رمزنگاری برای تراکنش‌های مالی استفاده شده‌است) بوده باشید، ممکن است با واژه "بلاک چین"، فناوری ثبت سابقه در پشت شبکه بیت کوین آشنا باشید.

در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاک چین و مفهوم این واژه شما احتمالا با تعریفی مثل این روبرو شده اید: "بلاک چین یک دفترچه توزیع شده، غیرمتمرکز و عمومی است." خبر خوب این است که در واقع فهمیدن مفهوم بلاک چین ساده‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید..

 

بلاک چین چیست؟

بلاک چین در واقع نوعی سیستم ثبت داده‌ها است. اگر این فناوری بسیار پیچیده است، چرا آن را "بلاک چین" می‌نامیم؟ در ابتدایی‌ترین سطح خود، بلاک چین به معنای واقعی کلمه فقط یک زنجیره بلوک است، اما به معنای سنتی آن کلمات نیست. وقتی در این متن کلمات "بلاک" و "زنجیره" را نام می‌بریم، در واقع در مورد اطلاعات دیجیتالی "بلوک" ذخیره شده در یک پایگاه داده عمومی "زنجیره" صحبت می‌کنیم.

بلوک‌ها در قسمت بلاک چین از اطلاعات دیجیتالی تشکیل شده است. به طور خاص، آنها سه بخش دارند:

یک: بلاک‌ها اطلاعات مربوط به معاملات مانند تاریخ ، زمان و مبلغ هزینه آخرین خرید شما از یک فروشگاه خرید مانند آمازون را ذخیره می‌کنند. (توجه: این مثال آمازون برای آشنایی بیشتر و ملموس‌تر با خریدها است؛ فروشگاه آمازون طبق این نوشتار روی اصل بلاک چین کار نمی‌کند)

دو: بلوک، اطلاعات مربوط به این که چه کسی در معاملات حضور داشته را در خود ذخیره می‌کند. یک بلوک برای خرید بزرگ شما از آمازون، نام شما را به همراه به عنوان مثال Amazon.com ثبت می‌کند. به جای استفاده از نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی خاصی و صرفا با استفاده از "امضای دیجیتال" منحصر به فرد‌، مانند نوع نام کاربری و ... ثبت می‌شود.

سه: بلوک اطلاعاتی را که آن ها را از سایر بلوک‌ها متمایز می‌کند، ذخیره می‌کند. دقیقا مثل شما و من نام‌هایی داریم تا بتوانیم از یکدیگر متمایز شویم. هر بلوک کد منحصر به فردی به نام "هش" را در خود ذخیره می‌کند که به ما امکان می‌دهد آن را نسبت به سایر بلوک‌ها تشخیص دهیم.

اما هش چه می‌کند؟ هش‌ها کدهای رمزنگاری هستند که توسط الگوریتم‌های خاص ایجاد شده‌اند. بیایید تصور کنیم که شما خرید خود را در فروشگاه آمازون انجام داده‌اید، اما در حالی که زمان در حال گذر است و سپری می‌شود‌، شما تصمیم می‌گیرید با دیدن یک کالا که نمی‌توانید در مقابل آن مقاومت کنید و حس می‌کنید به آن نیاز دارید آن را خریداری کنید.

حتی اگر جزئیات معامله جدید شما با خرید قبلی شما تقریبا یکسان به نظر برسد، این اطلاعات در بلوک جدید ذخیره می‌شوند و جای می‌گیرند، و ما هنوز می‌توانیم به دلیل کدهای منحصر به فرد آن‌ها، بلوک‌ها را از هم جدا کنیم.

در حالی که بلوکی در مثال بالا برای ذخیره یک خرید واحد از آمازون استفاده می‌شود، واقعیت کمی متفاوت است. یک بلوک واحد در بلاک چین بیتکوین می‌تواند حداکثر یک مگابایت داده را در خود ذخیره کند. بسته به اندازه معاملات، این بدان معناست که یک بلوک واحد می‌تواند چند هزار تراکنش را در زیر یک سقف جای دهد.

 

بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که کسی یک بلوک از داده‌های جدید را ذخیره می‌کند آن بلوک به بلاک چین اضافه می‌شود. همان طور که از نام آن پیداست، بلاک چین شامل چندین بلوک است که زنجیر‌وار به هم وصل شده‌اند. برای این که یک بلوک به بلاک چین اضافه شود، باید چهار اتفاق اصلی رخ دهد:

یک: یک معامله باید رخ دهد! بیایید با مثال خرید از فروشگاه آمازون ادامه دهیم. بعد از کلیک سریع در چند مرحله قبل، شما در مقابل محصولات شگفت‌انگیز انتخابی خود قرار می‌گیرید و خرید می‌کنید. همانطور که در بالا بحث کردیم، در بسیاری از موارد یک بلوک هزاران تراکنش را به صورت گروهی جمع و ذخیره می‌کند، بنابراین خرید آمازون شما به همراه اطلاعات تراکنش کاربران دیگر در این بلوک بسته بندی می‌شود.

دو: معامله باید تأیید شود! پس از انجام آن خرید، معامله شما باید تایید شود. با سوابق عمومی اطلاعات دیگر، مانند سایر مکان‌ها به عنوان خرید سهام در کمیسیون بورس اوراق بهادار، ثبت اطلاعات جدید در ویکی پدیا یا حتی اهدا کتاب به کتاب‌خانه محلی شما، شخصی باید این اطلاعات را تایید کند، شخصی است که می‌تواند اطلاعات جدید را وارد کند.

 

با وجود بلاک چین، این کار در اختیار شبکه رایانه‌ها است. وقتی خرید خود را از فروشگاه آمازون انجام می‌دهید، آن شبکه از رایانه به سرعت بررسی می‌کند که معامله شما به روشی که گفته‌اید انجام شده است یا خیر. یعنی آنها جزئیات خرید، از جمله زمان معامله، مبلغ خرید و شرکت کنندگان را تأیید می‌کنند. (تمام این اتفاقات در اکثر مواقع در کسری از ثانیه رخ می‌دهد.)

سه: معامله باید در یک بلوک ذخیره شود! پس از تایید صحت معامله شما، چراغ سبز می‌شود. مبلغ خرید معامله، امضای دیجیتال شما و امضای دیجیتال اختصاصی فروشگاه آمازون همه در یک بلوک ذخیره می‌شوند. در آن بلوک‌، معامله احتمالا به معامله صدها نفر یا هزاران نفر از دیگران مانند آن می‌پیوندد.

چهار: به آن بلوک باید هش داده شود! پس از تایید همه معاملات یک بلوک، باید یک کد شناسایی کننده منحصر به فرد به نام هش به آن بلوک اختصاص داده شود. این بلاک همچنین به هش جدیدترین بلوک اضافه شده به بلاک چین داده می‌شود. پس از رها شدن، می‌توان بلوک را به بلاک چین اضافه کرد.

هنگامی که آن بلوک جدید به بلاک چین اضافه شد، برای همه در دسترس عموم قرار می‌گیرد، حتی شما. اگر به بلاک چین بیتکوین نگاهی بیاندازید، خواهید دید که به داده‌های معامله سایر افراد دسترسی دارید، به همراه اطلاعات مربوط به زمان وقوع، محل وقوع شخصِ عامل آن.

تا این جا با مفهموم کلی و چگونگی کارکرد بلاک چین آشنا شدیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع در روزهای آینده با قسمت‌های بعدی از بلاک چین با اگزو گیم همراه باشید. شما عزیزان همچنین می‌توانید نظرات خود را در رابطه با این موضوع در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.