بسیاری از گیمرهای کامپیوتری مایل نیستند تا نسخه‌های کرک شده یک بازی را تهیه کنند، زیرا این بازی‌ها از تمامی امکانات و بخش‌های بازی، بخصوص بخش آنلاین بهره‌مند نیستند. از این رو گیمرها علاقه دارند تا نسخه‌های اصل و اورجینال یک بازی را تجربه کنند. اما از چه طریق می‌توان این بازی‌ها را تجربه کرد؟ با اگزو گیم همراه باشید تا راه‌های مختلف خرید بازی اورجینال در پلتفرم کامپیوتر را بررسی کنیم.

استیم

احتمالا همه‌ی شما با استیم آشنا هستید، این فروشگاه بزرگترین فروشگاه دیجیتالی پلتفرم رایانه‌های شخصی می‌باشد و اکثر کاربرانی که با PC خود به تجربه‌ی بازی‌ها می‌پردازند یک حساب کاربری در استیم دارند. استفاده از خدمات این فروشگاه بسیار راحت است و تقریبا کاملترین و جامع‌ترین آرشیو بازی‌های PC در آن قابل دسترس است و شما در ایام تخفیفات می‌توانید بسیاری از بازی‌ها را با 10 تا 80 درصد تخفیف خریداری کنید و این تخفیف برای یکسری از بازی‌های قدیمی حتی بیشتر هم می‌شود. رویدادهای فروش ویژه‌ی بزرگ استیم عبارتند از Summer Sale (معمولا در ماه تیر)، هالووین (معمولا در اوایل آبان)، Autumn Sale (اکثرا اواخر آبان یا اوایل آذر)، Winter Sale ( معولا در اوایل دی) و Spring Sale (اکثرا در اوایل خرداد)، در این رویدادها معمولا تعداد زیادی از بازی‌ها همراه با تخفیفات بالایی ارائه می‌شوند، البته تعداد کمی از بازی‌ها به صورت روزانه یا هفتگی و یا برای آخر هفته‌ها تخفیف می‌خورند. اما خب، این فروشگاه دیجیتالی چه مشکلاتی دارد؟ استیم از یک DRM داخلی استفاده می‌کند که شما را محبور می‌کند پیش از اجرای هر بازی‌ای به صورت آفلاین، به اینترنت وصل شوید و بازی خود را از طریق برنامه‌ی آن اجرا کنید. همچنین ناشران می‌توانند علاوه بر استیم، از DRMهای ترد پارتی برای اجرای بازی خود استفاده کنند که ممکن است نیاز به اتصال دائم اینترنت داشته یاشد. همچنین تعداد بسیار زیاد بازی‌های موجود در استیم باعث می‌شوند که پیدا کردن عنوانی که واقعا ارزش تجربه داشته باشد، سخت شود. بسیاری از بازی‌ها هستند که پشتوانه و بودجه‌ی بسیار زیادی دارند و  در هنگام معرفی بسیار سر و صدا می‌کنند و  ممکن است به خاطر اینکه توجه بسیاری به آن‌ها جلب شده، تجربه‌ی بازی‌های بسیار ارزشمند یا عناوین مستقل را از دست بدهید. همچنین یکی دیگر از مشکلات بسیار بزرگ استیم این است که به تعداد زیادی از بازی‌های بی‌کیفیت اجازه‌ی انتشار در فروشگاه را می‌دهد. همچنین استیم 30 درصد از مقدار فروش هر بازی را دریافت می‌کند و 70 درصد باقی مانده به ناشر و توسعه دهنده می‌رسد. این رقم زیاد عجیب یا زیاد نیست، اما قطعا می‌توان در آن تجدید نظری کرد و امروزه فروشگاه‌های تازه تاسیسی ایجاد شده‌اند که درصد بیشتری را به سازندگان بازی اختصاص می‌دهند.

فروشگاه‌های دیگری که کد استیم می‌فروشند

هر بازی خریداری شده در استیم دارای یک کد یکبار مصرف است که ان بازی را در دسترس شما قرار می‌دهد. ساده‌ترین راه دستیابی به کد یک بازی این است که آن را از استیم خریداری کنید، در این صورت شما نیازی به وارد کردن کد ندارید، با اینحال اما این تنها راه خرید یک بازی نیست. استیم مجموعه‌ای از کدهای بازی‌ها را مستقیما در اختیار ناشران و توسعه دهندگان قرار می‌دهد که می‌توانند آن‌ها را به شما بفروشند. یکی از خوبی‌های این روش این است که که اگر شما این کدها را از طریق فروشگاه‌های مربوط به توسعه دهنده یا ناشر بخرید، آن 30 درصد از میزان فروشی که به استیم می‌رسید هم به توسعه دهنده یا ناشر داده می‌شود و با اینکاز شما از سازندگان می‌توانید حمایت بیشتری بکنید. همچنین در برخی مواقع این ناشران و توسعه دهندگان تخفیفات ویژه‌ای برای بازی خود لحاظ می‌کنند که باعث می‌شود قیمت بازی از استیم نیز مناسبتر باشد.

اپیک گیمز استور

اپیک گیمز استور نام یکی از فروشگاه های تازه تاسیس پلتفرم PC می‌باشد که در اواخر سال 2018 شروع به کار کرد.  اپیک گیمز استور پیش از این تنها برای تجربه‌ی بازی‌های شرکت اپیک گیمز و عنوان Fortnite مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما موفقیت بسیار بزرگ Fortnite  و سود بسیار بالای آن باعث شد تا این شرکت به فکر راه‌اندازی یک فروشگاه بزرگ بیفتد و هم اکنون بسیاری از بازی های جدید رایانه‌های شخصی به طور کامل یا زمانی در انحصاری اپیک گیمز استور قرار دارند. به طور مثال الان مدتیست که عناوین جدید شرکت یوبی‌سافت در استیم منتشر نمی‌شوند و از طریق اپیک گیمز استور در دسترس قرار می‌گیرند، بازی‌هایی از جمله Control، The Outer Worlds، Ancestors: The Humankind Odyssey، Borderlands 3 و بازی ایرانی سرگذشت (The Sojourn) هم فعلا در انحصار این فروشگاه قرار دارند. اپیک گیمز استور از همان ابتدا با شعار حمایت از ناشران و توسعه دهندگان شروع به کار کرد و برخلاف دیگر فروشگاه‌ها تنها 12 درصد از مبلغ فروش را دریافت می کند و 88 درصد به سازنده بازی می‌رسد، اپیک گیمز حتی اعلام کرد که اگر استیم قبول کند سهم بیشتری از مبلغ فروش را به سازندگان بدهد، دیگر بازی‌ای را در فروشگاه خود انحصاری نمی‌کند. یکی دیگر از مزایای اپیک گیمز استور این است که شما با عضویت در آن می‌توانید هر هفته به صورت یک بازی دریافت کنید و تاکنون عناوینی همچون For Honor، Subnautica، Super Mear Boy، The Witness، Rime، Limbo، Inside و Celeste  به مدت محدودی به طور رایگان از آن قابل دریافت بوده‌اند.

GOG

GOG متعلق به کمپانی سی‌دی پراجکت، شرکت مادر استودیوی سازنده‌ی سری The Witcher و بازی Cyberpunk 2077 می‌باشد. یکی از مزایای بسیار بزرگ این فروشگاه دیجیتالی این است که هر بازی‌ای که در آن منتشر می‌شود، به صورت DRM Free می‌باشد و این بدان معناست که شما می‌توانید بازی خریداری شده در دانلود کرده و بعدا بدون مشکل آن را بدون اتصال به اینترنت یا دریافت مجوز از سوی برنامه اجرا کنید. شما همچنین می‌توانید آن بازی را بدون مشکل به یکی دیگر از کامپیوترهای خود منتقل کنید و بازهم بدون نیاز به اینترنت آن را تجربه کنید و لازم به ذکر است که اکثر بازی‌های فروشگاه دیجیتالی GOG در ویندوزهای قدیمی نیز اجرا می‌شوند. همچنین GOG شامل تعداد زیادی بازی کلاسیک می‌شود که در استیم یا هیچ کجای دیگر در دسترس نیستند و همه‌ی آن‌ها بهینه سازی و آزمایش شده‌اند تا بدون هیچ مشکلی در سخت افزارهای مدرن امروزی اجرا شوند. علاوه بر آن بیشتر این بازی‌ها شامل کتابچه‌ی راهنمای اصلی بازی به صورت PDF و تصویر جلد آن و حتی موسیقی متن بازی می‌شوند که در مواقعی حتی پیدا کردنشان از خود آن بازی نیز سخت‌تر است.

GOG مانند استیم 30 درصد از حق فروش بازی‌ها را دریافت می‌کنند و 70 درصد باقی مانده به توسعه دهندگان و ناشران می‌رسد.

هامبل

هامبل نام یک فروشگاه دیجیتالی متعلق به شرکت IGN Entertainment می‌باشد که معمولا بیشتر شهرت آن به خاطر فروش باندل‌های ویژه‌ی بازی‌ها می‌باشد که تخفیف بالایی دارند. یکی از ویژگی‌های جالب هامبل باندل این است که به شما این امکان را می‌دهد که تعیین کنید چند درصد از مبلغ فروش به توسعه دهنده برسد، چند درصد به خود هامبل و چند درصد هم به موسسات خیریه. همچچنین شما می‌توانید با مشترک شدن در سرویس ویژه‌ی آن و پرداخت مبلغی به صورت ماهانه تعدادی بازی جذاب را به صورت رایگان دریافت کنید و معمولا هم کد استیم یا فروشگاهی که آن عنوان در آنجا قابل خریداری است به شما داده می‌شود. تفاوت این روش دریافت بازی این است که همیشه 10 درصد از مبلغ فروش به خیریه داده می‌شود، 15 درصد را خود هامبل دریافت می‌کند و 75 درصد آن را به توسعه دهنده پرداخت می‌کند.

سرویس‌های فرست پارتی

امروزه شرکت‌هایی مانند یوبی‌سافت، الکترونیک‌آرتز یا بلیزارد بازی‌های خود را از طریق سرویس‌های فرست پارتی خود یعنی یوپلی،اریجین و بتل دات نت منتشر می‌کنند، البته نوع عرضه ی این شرکت‌ها تا حدودی باهم متفاوت است. به طور مثال اگر که شما خواهان تجربه‌ی آخرین نسخه‌ی Battlefield هستید، تنها راه خریداری آن اریجین است، در حالی که یوبی‌سافت گزینه‌های بیشتری را در اختیار خریداری قرار می‌دهد و شما هم می‌توانید آن را یا از استیم و یا از یوپلی خریداری کنید، البته در هر صورت برای اجرای آن بازی باید وارد یوپلی شوید و در آن حساب کاربری داشته باشید. از آنجایی که این فروشگاه‌های دیجیتالی متعلق به خود ناشر آن بازی‌ها هستند، پس تمام مبلغ خرید شما مستقیما به ناشر و توسعه دهنده می‌رسد. همچنین شرکت مایکروسافت نیز مدتی است از طریق مایکروسافت استور، بازی‌های انحصاری کنسول اکس باکس وان مانند Forza Horizon را برای ویندوز 10 عرضه می‌کند.

فروشگاه اگزو گیم عرضه کننده تمامی تجهیزات و کالاهای گیمینگ است و همچنین در کنار آن، خدماتی نظیر مشاوره رایگان فنی نیز به گیمرهای ایرانی ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره و یا هرگونه سوالی می‌توانید با شماره ۸۸۹۴۶۵۶۱⁣ تماس گرفته و یا به بخش دایرکت اینستاگرامِ اگزو گیم مراجعه کنید.