با هزاران بازی و ده ها میلیون کاربر، نام "استیم" دیگر هم ردیف و هم معنی با پی سی گیمینگ است، چه کاربر ویندوز باشید و چه مَکینتاش. و خبر خوش برای گیمرها این است که شرکت والو به عنوان مالک شبکه استیم، به طور مرتب تخفیف های بسیار خوبی در نظر می گیرد. اما همه ی تخفیف ها مثل هم نیستند! در نتیجه سوال این جاست که چگونه بهترین استفاده را از آن بکنیم؟ ما این جا هستیم تا شما را کمک کنیم، و طی این مقاله هفت راه مفید برای بهترین و بهینه ترین استفاده از تخفیف های استیم را به شما نشان خواهیم داد.

Image result for steam discounts

چگونه بفهمیم بهترین تخفیف های استیم در چه زمانی لانچ می شود؟

بزرگترین تخفیف های استیم معمولا تابستان هر سال، همین طور تعطیلات آخر سال میلادی (مصادف با دی ماه) و فصل زمستان برای مدت حدود دو هفته برقرار است. تخفیف تابستان معمولا چیزی بین اواسط ماه ژوئن تا ژولای (مصادف با تیر ماه) آغاز می شود. تخفیف آخر سال میلادی اما دقیق تر و بیشتر قابل پیش بینی است! و معمولا چند روز پیش از کریسمس آغاز شده و تا آغاز سال جدید ادامه دارد. استیم برای فصل پاییز هم یک دوره تخفیف کوتاه دارد که معمولا حوالی روز ویژه جمعه سیاه (مصادف با هفته ی اول آذر ماه) انجام می شود.

این دوره ها، فرصت های طلایی برای خرید بازی های متنوع از استیم با قیمت های خیلی مناسب هستند. در گذشته والو عادت داشت تا با سیاست هایی مثل تکرار تخفیف با تعداد بیشتر و زمان کوتاه تر کاربرها را پای استیم نگه دارد. اما اخیرا تصمیم گرفته تا تمام بازی هایی که شامل تخفیف می شوند را در تمام بازه زمانیِ تخفیف به طور ثابت در دسترس قرار دهد.

استفاده از لیست خواسته ها (Wishlist) برای پیدا کردن تخفیف ها در تمام سال

علاوه بر دوره ها و برنامه های جامع و اصلی برای فروش بازی، استیم دوره های خاصی نیز برای فروش در نظر گرفته است. فروش های روزانه، هفتگی، و حتی فروش های ویژه ی ایام هفته. با این همه پیشنهاد و ویژه برنامه های فروش، دنبال کردن تمام جزییات آن ها و به خاطر سپردن هر کدام کار سختی خواهد بود!

برای این منظور یک راه ساده وجود دارد. کافی است به اپلیکیشن استیم بروید و در صفحه بازی مورد نظر، دکمه اضافه کردن به لیست بازی مورد مورد انتظار (ویش لیست) را بزنید. به محض این که برای بازیِ مورد نظر شما تخفیف جدیدی در نظر گرفته شود، استیم توسط ایمیل به شما اطلاع خواهد داد. همچنین در دوره ی تخفیف های تابستانی و زمستانی، کافی است به ویش لیست خود سر بزنید تا بازی هایی که در لیست دارای تخفیف هستند را ببینید.

Related imageباید بدانید که کدام تخفیف ها واقعا با ارزش هستند!

نوع تخفیفی که از یک بازی انتظار دارید به فاکتورهای مختلفی بستگی پیدا می کند. مثلا بازی های قدیمی تر معمولا به دفعات بیشتر و با درصد بالاتری (معمولا حدود 60 درصد) تخفیف می خورند. اگر درصد تخفیف 75 برای یک بازی به چشمتان خورد، از دستش ندهید! چرا که تا مدت ها تخفیف بهتر از این نخواهد دید.

گاهی بازی های جدیدتر نیز تخفیف های خوبی می خورند، مثلا عنوانی که طی شش ماه گذشته منتشر شده است، می تواند بین 33 تا 50 درصد تخفیف داشته باشد. حتی گاهی بازی هایی خیلی جدید که تنها دو تا سه ماه از انتشارشان می گذرد نیز تخفیف های خوبی دارند، که معمولا بین 15 تا 25 درصد است.

در کنار دوستان خود، صرفه جویی بیشتری هم خواهید کرد!

برای بازی های مولتی پلیر آنلاین، استیم پکیج های ویژه ای دارد. مثلا اگر دوستانی دارید که به طور مرتب با هم به یک بازی چند نفره می پردازید، می توانید از تخفیف "سه تا بخر، چهار تا ببر" استفاده کنید! وقتی استیم برای بازی به خصوصی تخفیف در نظر می گیرد، معمولا بسته های الحاقی (DLC) های بازی و پَک های بخش آنلاین و چند نفره ی آن نیز تخفیف می خورند.

یک نکته: اگر بازیِ اصلی را پیشاپیش خریده باشید، استفاده از تخفیف های مخصوص مولتی پَک معمولا از دسترس خارج خواهد شد. در نتیجه بهتر است اول مولتی پَک را با هماهنگی با دوستان خود خریداری کنید، بعد یک نسخه از بازی را نیز برای خود بخرید.

فروش های "پنهان" استیم را حتما بررسی کنید!

چک کردن صفحه اصلی می توانید به شما اطلاعات خوبی از تخفیف های بزرگ برای برخی بازی ها ارائه دهد، اما معمولا ناشر آن بازی در مورد تخفیف های مشابهی که برای بازی های همان ناشر در نظر گرفته شده اند نیز اطلاع می دهد. حتی اگر آن بازی ها در لیست صفحه اصلی نباشند و به چشم نیایند! حتی گاهی ممکن است نسخه های قبلیِ فرانچایزی که تخفیف خورده نیز خود تخفیف داشته باشند. مثلا اگر ببینید بازی اسکایریم (نسخه پنجم سری الدر اسکرولز) تخفیف خورد است، احتمالا نسخه های قبلی مثل آبلیویون و موروایند هم تخفیف خورده اند.

کیف پول استیم خود را با پول کامیونیتی ها پُر کنید

هرچند پول های آزاد (Free Money) امتیاز اصلی کیف استیم شما محسوب نمی شوند، اما همیشه می توانند تاثیر خود را داشته باشند. بسیاری از بازی های استیم دارای "کارت های تبادلی" یا نوعی پول دیجیتال هستند. همچنین در برخی دوره های فروش امکان دریافت این کارت ها بدون نیاز به هزینه کردن نیز وجود دارد.

اما اهمیت این کارت ها در چیست؟ شما می توانید این کارت ها را در جامعه های مجازی و بازارهای دیجیتالی بفروشید! برخی از این کارت های می توانند از چند سنت تا یک دلار ارزش داشته باشند، پولی که بعدا می توان برای خرید بازی ها از استیم استفاده کرد.

در فروشگاه های دیگر دنبال عناوین استیم بگردید

حتی اگر یک کاربر وفادار و ثابت استیم باشید، باز هم لزوما قرار نیست تمام خریدهای خود را مستقیما از استیم انجام دهید! بسیار از فروشگاه های دیگر مانند Green Man Gaming، Amazon و Humble Bundle گاهی کدهای استیم را حتی از خود فروشگاه استیم نیز ارزان تر می فروشند.