هر چقدر که تخفیف‌ها و خرید از پلتفرم استیم جذاب و لذت بخش باشد، روند و زمان دانلود بازی خریداری شده عذاب آور خواهد بود. به خصوص اگر از قبل فایل‌های بازی را داشته باشیم یا اینکه امکان این را داشته باشیم که فایل‌ها را از سایت‌های داخلی با ترافیک نیم بهاء تهیه کنیم.

اما نگران نباشید راه‌هایی هست که بتوان تا حدودی این مشکل را حل کرد. در این مقاله قصد داریم تا روشی را معرفی کنیم که با داشتن فایل‌های یک بازی کرکی بخش قابل توجهی از آن‌ها را به استیم بشناسانیم تا از شر دانلود آن‌ها خلاص شویم.

برای اینکه بتوانیم فایل‌های یک بازی کرکی را به استیم بشناسانیم ابتدا باید به محل نصب استیم رفته و سپس آدرس زیر را باز ‌کنیم:

درایوی که استیم در آن نصب شده است/steam/steamapps/common

این پوشه محل ذخیره سازی فایل‌های بازی‌ها است. حال باید یک پوشه جدید بسازیم که نام آن به شدت مهم است، زیرا کلاین (نرم‌افزار) استیم با شناسایی این فولدر اقدام به اسکن محتویات آن خواهد کرد. نام این پوشه اغلب با نام بازی یکسان است اما گاهی اوقات تفاوت‌هایی در آن دیده می‌شود. برای اینکه از نام انتخابی مطمئن شویم یک جست و جوی ساده در گوگل کمک خواهد کرد. عبارت قابل جست و جویی که در اغلب موارد ما را به جواب خواهد رساند استفاده از فرمت زیر است.

نام بازی steam common file

برای مثال بازی AC Origin را به صورت Assassin’s Creed Origin steam common file در گوگل جست و جو می‌کنیم. در نتایج اغلب آدرسی مشابه با آدرسی که به فایل بازی در پوشه Common منتهی می‌شود را خواهیم یافت.

نامی که در آن‌جا ذکر شده همان نام پوشه‌ای است که قصد ساخت آن را در فایل Common داشتیم.

پس از ساخت پوشه محتویات بازی کرکی نصب شده بر روی سیستم را به این پوشه متقل می‌کنیم. دقت کنید که تمام فایل‌های بازی باید به طور مستقیم وارد این پوشه شوند و هیچ پوشه واسطه دیگری نباید در میان باشد. پس از کپی کردن یا انتقال فایل‌ها با راست کلیک بر روی پوشه ساخته شده به قسمت Properties رفته و سپس تیک Read Only را بردارید.

حالا فایل‌های شما آماده شناسایی هستند. با ورود به حساب کاربری خود در استیم و مراجعه به بخش کتابخانه (Library) بازی خود را یافته و سپس بر روی دکمه Install کلیک کنید. پس از قبول قوانین و مشخص شدن محل نصب، استیم شروع به اسکن فایل‌های موجود خواهد کرد.

پس از چند دقیقه که تمامی فایل‌ها اسکن شد، فایل‌های قابل استفاده شناسایی شده و نیازی به دانلود مجدد آن‌ها نخواهد بود. فایل‌های معیوب که شامل فایل‌های کرک‌ شده هم هست حذف شده، مجددا دانلود می‌گردند؛ البته آپدیت‌های ارائه شده برای بازی نیز دانلود خواهند شد.

به این ترتیب اغلب فایل‌های بازی شناسایی شده و دیگر نیازی به دانلود آن نخواهید داشت. پس از دانلود باقی فایل‌های مورد نیاز بازی شما آماده اجرا خواهد بود و می‌توانید آن را اجرا کرده و لذت ببرید.